Albistea joan den astean zabaldu zen: Gasteizko Udalak ez du baimendu OkupaTU Gasteiz Eguna. Egun batzuk beranduago, dinamikan parte hartzen ari diren kideek prentsaurrekoa eskaini zuten Udalarekin izandako negoziazioak azaltzeko, debekua zentsura gisa interpretatuz eta iragarriz, datorren urriaren 6an, baietz, izango dela OkupaTU Gasteiz Egunik.
Asteartean, 250 kolektibo eta pertsona ezagunek dinamikari babesa adierazi diotela jakinarazi dute, baita hau osatzen duten kolektiboei ere, espazio publikoaren balioa mahai gainean jarriz eta jendea animatuz urriaren 6an Gasteiza joatera. Antolatzaileek iragarri dute eguna aurrera aterako dutela eta goizean mobilizazioa egingo dutela.
Hemen komunikatu osoa irakurgai:
Manifestu hau babesten dugun norbanakook, kolektibook edo taldeok arduraz ikusten dugu Gasteizko Udalak gure hiriko lau eragile ezberdinekin hartutako jarrera eta urriaren 6an ospatuko den OkupaTU Gasteiz Egunak jasandako zentsura. Hori dela eta, hurrengo sei puntuak eman nahi ditugu jakitera:
● Horrelako jai ekimen bat legez kanpo uztea (batez ere izena argudiatuta) zentsuratzat jotzen dugu.
● Alfonso Alonsorekin Gaztetxe Eguna ospatu zen 2005ean; Patxi Lazcozekin Piztu Gasteiz Eguna 2008an; Gora Gasteiz Eguna Javier Marotorekin 2015ean… Urriaren 6rako planteatzen duten antzeko egitaraua izan dute egun hauek, baina ez dituzte inondik inora ere debekatu. Ez dugu ulertzen aurtengo urteurrena debekatzeko arrazoia.
● Gasteiz hiri aberatsa da: kulturalki, artistikoki, musikalki… urriaren 6ko egitaraua horretara bideratuta zegoen, alegia, hiria kolorez margotzera musika, artea eta kultura orokorrean izanik lagun.
● Espazio publikoa ezin da soilik milaka euroko diru laguntzak jasotzen dituzten ekimenetara bideratu. Gu ere “behetik”, kaletik, hasi garen artistak, musikariak, idazleak, kirolariak… gara. Printzipal Antzokian aritzeko, Fuerosen jotzeko edo liburu bat aurkezteko, horrelako espazioak behar-beharrezkaok ikusten ditugu.
● Zentzu honetan, OkupaTU Gasteiz dinamika osatzen duten eragileek eskaintzen diguten “eszenatokia” eskertu besterik ezin dugu egin: uhinak gure ekimenen berri emateko, oholtza gure ikuskizunak egiteko, frontoia kirola nahibeste praktikatzeko eta auzoa gure proiektuak martxan jartzeko.
● Urriaren 6an Hala Bedik, Gaztetxeak, Auzolanak eta Errekaleorrek ospatuko duten urteurren festan parte hartzeko gonbitea luzatzen dugu, jai giroa nagusi izango den egunean.
Sinatzaileen zerrenda osoa:
- 121 KREW (Musika taldea)
- AEK Gasteiz
- Ainara Murguia (Aktorea)
- Aitor Kanaki (‘DJ Kanaki’)
- Akabera (Musika taldea)
- Akelarre Txaranga
- Alde Zaharreko Gaztetxea (Donostia)
- Alison Keable (Abeslaria)
- Aluak (Distribuidora sónica)
- Amnistiaren Aldeko eta Errepresioaren Aurkako Taldea Gasteiz
- Anari (Musika taldea)
- Anari Alberdi (Musikaria)
- Ander Lipus (Aktorea)
- Ander Mujika (Musikaria)
- Andere Arriolabengoa (Bertsolaria)
- Andoni Olariaga (Filosofoa eta Iratzar Fundazioko kidea)
- Ane Agirre (Kazetaria)
- Ane Gebara (Ipuin Kontalaria)
- Ane Guria (Rap abeslaria)
- Ane Zabala (Kazetaria eta aktorea)
- Antxo Ta Pantxa (Pailazoak)
- Arabako Emakumeen Asanblada
- Armando Almoroto (DJ)
- Astindu Gasteiz
- Bernardo Atxaga (Idazlea)
- Bidelapurrak (Musika taldea)
- Blanca Urgell (EHU-UPVko irakaslea)
- Bi Zaldi (Musika taldea)
- Bingen Mendizabal (Musikaria)
- Boot Boys
- Brah Brah Kolektiboa (Baiona)
- Carne De Subsidio (Musika Taldea)
- CDR Gasteiz
- D-TOX Distorsión Tóxica (Musika taldea)
- David Tavares (Artista plástico)
- Dead Sequoia (Musika taldea)
- Dj Loro (DJ)
- Doctor Sax (Musika taldea)
- Dorleta Mtz. De Aramaiona Apodaka (Periodista, editora y DJ)
- Ectoplasmas (Musika taldea)
- Editorial Rat Industries
- Eduardo Urra, Art Gallery
- Einar Galilea (Futbolaria; Deportivo Alaves eta ‘NK Rudeš’ futbol taldeak)
- El Arrabal (Abeslaria)
- ELA Sindikatua
- Elkarr Kolektiboa (DJ)
- Endika Lahaine (Sortzailea)
- Entropia (Musika taldea)
- Erantzun (Musika taldea)
- Ernai Gasteiz
- Ernesto García Uriarte (Musikaria, ‘The Allnighter’, DJ)
- Ernesto Javier Navarro Aldaiturriaga (DJ, programatzailea, produktorea)
- Erraia Diskoak
- Estricalla (Musika taldea)
- Etxegorri Auzo Elkartea
- Etxerat Elkartea
- Exuvia (Musika taldea)
- Fat Fish (Rap abeslaria, ‘Indarrap’)
- Fears Away (Musika taldea)
- Felix Lekuoma Alútiz (‘Quemando Ruedas’ taldea)
- Feos Pero Majos (Musika taldea)
- Fer ‘Apoa’ (Abeslaria)
- Fermin Muguruza (Musikaria)
- Galder Perez (Kazetaria eta antzerkigilea)
- Garazi Arrula (Idazlea eta itzultzailea)
- Garraxika (Musika taldea)
- Gasteiz Hardcore Crew
- Gasteizko Askapena
- Gasteizko Bilgune Feminista
- Gasteizko Txosnak
- Gasteizkoak Kolektiboa
- GES Gazte Emantzipaziorako Sarea
- Glaukoma (Musika taldea)
- Goizane Landabaso (Kazetaria eta idazlea)
- Gorka Aginagalde (Aktorea)
- Gorka Etxebarria (Musikaria)
- Gorka Gonzalez (Pilotaria)
- Gorka Suaia (Musikaria)
- Green Valley (Musika taldea)
- Hiena (Musika taldea)
- Home (Musika taldea)
- Humilitate (Musika taldea)
- Iban Moraza (Pilotaria)
- Iban Zaldua (Idazlea ea EHU-UPV irakaslea)
- Ikasle Abertzalak Gasteiz
- Iker Gereta (Arabako Pilota Federazioko presidentea)
- Iker Saracibar Zubia (Musikaria, ‘Los Misterios’ taldea)
- Iker Urtiaga (Aktorea)
- Iñaki Artola (Pilotaria)
- Iñaki García Uriarte (Musikaria, ‘The Allnighters’)
- Iñaki Larrañaga (Kazetaria)
- Iñaki Madrazo (Pilotaria)
- Iñaki Marquínez, Cubo (Diseñador gráfico y DJ)
- Iñaki Ortiz de Villalba (Musikaria, ‘Betagarri’)
- Iñaki Saldias Solís (Musikaria, ‘Los Misterios’ taldea)
- Iñaki Urbizu Azáceta, Pela (Musikaria, ‘Marky Ramone’, ‘Sumision City Blues’ eta ‘Piztupunk’ taldeak)
- Iñaki Viñaspre (Bertsolaria)
- Iñigo Perez Picazo (Zinemagilea)
- Iosu Izagirre (Abeslaria)
- Iñaki Landa (Celedón)
- Iñaki Larrimbe (Artista)
- Irantzu Lekue (Artista)
- Iratxe Goikoetxea Pérez (Argazkilaria)
- Irola Irratia (Irrati librea)
- Izar Mendiguren (Bertsolaria)
- Izaskun Urkijo Alijo (Arte zuzendaria)
- Jam Pak in Purple (Musika taldea)
- Jare Dantza Taldea
- Jon Basaguren (Musikaria)
- Joni Moreno (The Soulbraker Company)
- Jose Luis Blanco Rodriguez (DJ eta ‘El Sonotone’)
- José Manuel Rodríguez Juradó, Bilba (DJ)
- Joseba Baleztena (Musikaria, ‘Joseba B. Lenoir’)
- Joseba Irazoki (Musikaria)
- Josu Bergara (Musikaria)
- Josu Garitaonandia (DJ)
- Josu Ramos (Pilotaria)
- Joxean Sagastizabal (Idazlea)
- Joxemi Zumalabe Fundazioa
- Juan Ibarrondo (Idazlea)
- Juan Uriarte Gonzalo-Bilbao (Hell Dorado Kultur Elkartea)
- Juanito Oiarzabal (Alpinista)
- Judimendiko Gazte Asanblada
- Karrocerias Betoño
- Katixa Agirre (Idazlea)
- Kattuenea Ekintzak (Irudi Sortzaileak)
- Koban (Musika taldea)
- Komite Internazionalistak
- Konpost (Musika taldea)
- La Basu (Rap abeslaria)
- La Reverso (Musika taldea)
- LAB Sindikatua Gasteiz
- Laudioko Gune Askea
- Leo El Charrua (Abeslaria)
- Libe García de Kortazar (Musikaria)
- Linterna de Diógenes (Irrati kolektiboa)
- Lona (DJ)
- Lorea Burzako, Mindre Folklore (DJ)
- Los Nitxos (Musika taldea)
- Lumagorri HAT
- Lurburu Kolektiboa
- Maisha MC (Musikaria)
- Manex Agirre (Bertsolaria)
- Manu Lopez Gaxeni (Idazlea)
- Marina (Baratza)
- Markes Iraizoz (Rap abeslaria)
- Martin Gil (Musikaria, ‘Los Rottens’)
- Martin Ttipia Kultur Elkartea
- Martxoak 3 Elkartea
- Mikel de Quintana Moraza (Musikaria ‘The Dealers’)
- Mikel Isasmendi (Pilotaria)
- Mikel Izaga (Idazlea)
- Mikel Losada (Aktorea)
- Mikel Urkijo Juaristi (Musikaria, ‘Free Tangas’)
- Miren Narbaiza (Musikaria)
- Monstrenka Kolektiboa (Antzerki taldea)
- Montauk (musika taldea)
- Motto (Musika taldea)
- Mr. Pongo Band (Musika taldea)
- Natxo Rodríguez Arkaute (Artista eta UPV-EHU irakaslea)
- Nead (DJ)
- Negeak (Eragile Feminista)
- Nerea Lekuona (Artista)
- Nerea Mauleon (artista)
- Nizuti Tazuneri (Musika taldea)
- No Regret (Musika taldea)
- Occhi di Farfalla (Musika taldea)
- Ongi Etorri Errefuxiatuak Araba
- Onki Xin OX (Musika taldea)
- Oihana Alberdi Elorriaga (Kontzertu antolatzailea/irakaslea)
- Oihane Perea (Bertsolaria)
- Olarizuko Gazte Asanblada
- Orbain Kultur Elkartea
- Oskar Bañuelos (Guionista, ‘Vitoría, 3 de Marzo’ ls película)
- Pablo Díaz Medina, Pablo Stoned (DJ)
- Patrol Destroyers (Musika taldea)
- Patxi Lopez de Lacalle (Pilotaria)
- Paula Amilburu (Bertsolaria)
- Petti (Musikaria)
- Pedro Espinosa (Fundador de ‘Potato’)
- Pez Limbo (Antzerki taldea)
- Physis Versus Nomos
- Pirritx, Porrotx eta Marimotots (Pailazoak)
- Piztupunk (Musika Taldea)
- Punkaraokea (Musika taldea)
- Putzuzulo Amets Fabrika (Zarautz)
- Raperos de Emaus (Rap taldea)
- Rayco Sanchz (‘Rebel football’)
- Red Iron Squad (Musika taldea)
- Rikardo Arregi Diaz de Heredia (Idazlea)
- Roberto Moso (Kazetaria eta musikaria)
- Roto (Musika taldea)
- Ruben Sanchez (Bertsolaria)
- Salhaketa Araba
- Santin (Aktorea)
- Santo Domingo Bizirik!
- Sara Berasaluce
- SETEM Hego Haizea
- Siberians (Musika taldea)
- Sideburn Society (DJ)
- Siroka (Musika taldea)
- Skakeitan (Musika taldea)
- Sortu Gasteiz
- STEILAS sindikatua
- Sudurkeriak Sorkuntza Taldea (Pailazoak)
- SUMendi Gazte Espazioa
- Sumisión City Blues (Musika Taldea)
- Tara (Musika taldea)
- Tatxets (Musika taldea)
- Taupaka Elkartea
- Tinko (Musika taldea)
- Tiriki & Traun DJs
- Tito (Rap abeslaria, ‘Indarrap’)
- Toti Martinez de Lezea (Idazlea)
- Trikoma (Musika taldea)
- Trikuharri Gazte Asanblada
- Ttek! Elektrotxaranga
- Txagoko Jaiak
- Txarraska Gaztetxea (Basauri)
- Txema Ramirez de la Piscina (EHU-UPV irakaslea eta kazetaria)
- Txemak (Musika taldea)
- Txerra Bolinaga (Musiakria, ‘Konpost’, ‘PiztuPunk’)
- Txiki (Aktorea)
- Txirrita Neska eta Blusen Kuadrila
- Txubio Fernández de Jauregi (Aktorea)
- Txus (‘Doctor Sax’ ‘Arenna’)
- Unai López de Armentia (Antzerkigilea)
- Unidad Alavesa (Musika taldea)
- Uraitz Soubies (Argazkilaria)
- Unax Ugalde (Aktorea)
- Vendetta (Musika taldea)
- Viva Bazooka (Musika taldea)
- Vivor V (Musika taldea)
- What A Band (Musika taldea)
- Xalba Ramirez (‘Koban’ musika taldea)
- Xatiro (Rap abeslaria)
- Yahaira Malavè Peñacoba (Música, promotora y DJ)
- Xabi Iribarren (Pilotaria)
- Xabier Montoia (Musikaria eta idazlea)
- Xabier Nafarrate (Pilotaria)
- Willis Drummond (Musika taldea)
- Zapateneo Kultur Elkarte
- Zazkel (Musika taldea)
- Zein da Zein? (Musika taldea)
- Ziklone (Musika taldea)
- Zizta Euskara Taldea
Gaur egun, atxikimenduen zerrenda irekita dago. Bat egiteko okupatugasteiz@gmail.com helbidera idatzi.